Gigabyte R282-Z96 2U GPU Server Dual AMD EPYC 7282 32-Core 32x DDR4 DIMM 12x Hot-Swap Bay 3x GPU Slots 2x2000W ConnectX-5 Refurbished
Gigabyte R282-Z96 2U GPU Server Dual AMD EPYC 7282 32-Core 32x DDR4 DIMM 12x Hot-Swap Bay 3x GPU Slots 2x2000W ConnectX-5 Refurbished
Gigabyte R282-Z96 2U GPU Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Series | R282 |
| Model Number | R282-Z96 |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| CPU | 2x AMD EPYC 7282 (16-Core, 120W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (32x DDR4 DIMM, Up to 8TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | 4x PCIe Gen4 x16 + 1x OCP 3.0 Gen4 x16 + 1x OCP 2.0 Gen3 x8 |
| Power Supply | 2x 2000W 80 Plus Platinum (2+0) |
| Storage | 8x 3.5"/2.5" SATA/SAS + 4x 3.5"/2.5" Gen4 NVMe/SATA/SAS Hot-Swap + 1x M.2 PCIe Gen4 |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |















Description
Gigabyte R282-Z96 2U GPU Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Series | R282 |
| Model Number | R282-Z96 |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| CPU | 2x AMD EPYC 7282 (16-Core, 120W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (32x DDR4 DIMM, Up to 8TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | 4x PCIe Gen4 x16 + 1x OCP 3.0 Gen4 x16 + 1x OCP 2.0 Gen3 x8 |
| Power Supply | 2x 2000W 80 Plus Platinum (2+0) |
| Storage | 8x 3.5"/2.5" SATA/SAS + 4x 3.5"/2.5" Gen4 NVMe/SATA/SAS Hot-Swap + 1x M.2 PCIe Gen4 |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |























