ASRock Rack 1U10E-ROME/2T 1U Server AMD EPYC 7742 64-Core 8x DDR4 DIMM 10x Front 2.5" Bay + 1x M.2 NVMe slot 2x750W Refurbished
ASRock Rack 1U10E-ROME/2T 1U Server AMD EPYC 7742 64-Core 8x DDR4 DIMM 10x Front 2.5" Bay + 1x M.2 NVMe slot 2x750W Refurbished
ASRock Rack 1U10E-ROME/2T 1U Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | ASRock Rack |
| Series | 1U10E-ROME |
| Model Number | 1U10E-ROME/2T |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| CPU | 1x AMD EPYC 7742 (64-Core, 225W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (8x DDR4 DIMM, Up to 2TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | 1x PCIe 4.0 x16 + OCP2 Mezzanine |
| Power Supply | 2x 750W Redundant Hot-Swap (1+1) |
| Storage | 10x 2.5" Front Hot-Swap NVMe/SATA + 1x M.2 NVMe |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |














Description
ASRock Rack 1U10E-ROME/2T 1U Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | ASRock Rack |
| Series | 1U10E-ROME |
| Model Number | 1U10E-ROME/2T |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| CPU | 1x AMD EPYC 7742 (64-Core, 225W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (8x DDR4 DIMM, Up to 2TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | 1x PCIe 4.0 x16 + OCP2 Mezzanine |
| Power Supply | 2x 750W Redundant Hot-Swap (1+1) |
| Storage | 10x 2.5" Front Hot-Swap NVMe/SATA + 1x M.2 NVMe |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |





















