ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Server AMD EPYC 7742 64-Core 8x DDR4 DIMM 12x Front 2.5" Bay + 4x Optional Internal Bays 2x800W Refurbished
ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Server AMD EPYC 7742 64-Core 8x DDR4 DIMM 12x Front 2.5" Bay + 4x Optional Internal Bays 2x800W Refurbished
ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | RS500A-E11 |
| Model Number | RS500A-E11-RS12U |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| CPU | AMD EPYC 7742 (64-Core, 225W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (16x DDR4 DIMM, Up to 2TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | 3x PCIe 4.0 |
| Power Supply | 2x 800W 80 Plus Platinum (2+0) |
| Storage | 12x 2.5" Front Hot-Swap NVMe/SAS/SATA + 4x Internal Bays |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












Description
ASUS RS500A-E11-RS12U 1U Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | RS500A-E11 |
| Model Number | RS500A-E11-RS12U |
| Form Factor | 1U Rackmount |
| CPU | AMD EPYC 7742 (64-Core, 225W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (16x DDR4 DIMM, Up to 2TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | 3x PCIe 4.0 |
| Power Supply | 2x 800W 80 Plus Platinum (2+0) |
| Storage | 12x 2.5" Front Hot-Swap NVMe/SAS/SATA + 4x Internal Bays |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |





















