Gigabyte G292-Z44 2U 8-GPU Barebones Server Dual AMD EPYC 7H12 64-Core 16x DDR4 DIMM 8x 2.5" Bay Refurbished
Gigabyte G292-Z44 2U 8-GPU Barebones Server Dual AMD EPYC 7H12 64-Core 16x DDR4 DIMM 8x 2.5" Bay Refurbished
Gigabyte G292-Z42 (7H12) Server
Specifications
| Type | Barebones Server |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Series | G292 |
| Model Number | G292-Z44 (7H12) |
| Form Factor | 2U Rack-mountable |
| CPU | 2x AMD EPYC 7H12 (64-Core, 280W) |
| RAM | DDR4 16 x DIMM slots |
| Expansion Slots | 10x PCIe Gen4 (8x FHFL x16 + 2x LP x16) |
| Power Supply | 2x 2200W 80 Plus Platinum Redundant |
| Storage | 4x 2.5" NVMe/SATA/SAS + 4x 2.5" SATA/SAS Hot-Swap |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |














Description
Gigabyte G292-Z42 (7H12) Server
Specifications
| Type | Barebones Server |
|---|---|
| Brand | Gigabyte |
| Series | G292 |
| Model Number | G292-Z44 (7H12) |
| Form Factor | 2U Rack-mountable |
| CPU | 2x AMD EPYC 7H12 (64-Core, 280W) |
| RAM | DDR4 16 x DIMM slots |
| Expansion Slots | 10x PCIe Gen4 (8x FHFL x16 + 2x LP x16) |
| Power Supply | 2x 2200W 80 Plus Platinum Redundant |
| Storage | 4x 2.5" NVMe/SATA/SAS + 4x 2.5" SATA/SAS Hot-Swap |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |





















