ASUS ESC4000A-E10 2U GPU Server AMD EPYC 7702P 64-Core 8x DDR4 DIMM 8x Hot-Swap Bay 4x GPU Slots 2x1600W Refurbished
ASUS ESC4000A-E10 2U GPU Server AMD EPYC 7702P 64-Core 8x DDR4 DIMM 8x Hot-Swap Bay 4x GPU Slots 2x1600W Refurbished
ASUS ESC4000A-E10 2U GPU Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | ESC4000A-E10 |
| Model Number | ESC4000A-E10 |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| CPU | 1x AMD EPYC 7702P (64-Core, 200W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (8x DDR4 DIMM, Up to 2TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | Up to 11x PCIe 4.0 (4x FHFL x16 double-slot GPU or 8x single-slot GPU) |
| Power Supply | 2x 1600W Redundant Hot-Swap |
| Storage | 8x 3.5"/2.5" Hot-Swap (4x NVMe capable) + 1x M.2 NVMe |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











Description
ASUS ESC4000A-E10 2U GPU Server
Specifications
| Type | Server |
|---|---|
| Brand | ASUS |
| Series | ESC4000A-E10 |
| Model Number | ESC4000A-E10 |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| CPU | 1x AMD EPYC 7702P (64-Core, 200W, Zen 2) |
| RAM | No RAM Installed (8x DDR4 DIMM, Up to 2TB, 3200 MT/s) |
| Expansion Slots | Up to 11x PCIe 4.0 (4x FHFL x16 double-slot GPU or 8x single-slot GPU) |
| Power Supply | 2x 1600W Redundant Hot-Swap |
| Storage | 8x 3.5"/2.5" Hot-Swap (4x NVMe capable) + 1x M.2 NVMe |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 6 Months Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |























