HP Generation 8 881790-001 12TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5in Refurbished HDD
Specifications
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | 881790-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8 and Gen9 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 2 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these HPE Systems:
Generation 8
ProLiant BL Series:
BL420c, BL460c, BL465c
ProLiant DL Series:
DL120, DL160, DL180, DL320e, DL360e, DL360p, DL380e, DL380p
ProLiant ML Series:
ML110, ML150, ML310e, ML350, ML350e
ProLiant SL Series:
SL200t, SL230s, SL250s, SL2500, SL4550, SL4545, SL454x
HPE Storage arrays:
D3600, D3700
HPE StoreEasy:
1430, 1440, 1530, 1540, 1630, 1640
Original: $219.00
-65%$219.00
$76.65







Description
Specifications
| Brand | HP |
| Series | Generation 8 |
| Model Number | 881790-001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch HP Gen8 Tray compatible with Gen8 and Gen9 ProLiant Servers |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 2 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these HPE Systems:
Generation 8
ProLiant BL Series:
BL420c, BL460c, BL465c
ProLiant DL Series:
DL120, DL160, DL180, DL320e, DL360e, DL360p, DL380e, DL380p
ProLiant ML Series:
ML110, ML150, ML310e, ML350, ML350e
ProLiant SL Series:
SL200t, SL230s, SL250s, SL2500, SL4550, SL4545, SL454x
HPE Storage arrays:
D3600, D3700
HPE StoreEasy:
1430, 1440, 1530, 1540, 1630, 1640



















