Dell G14 0M1C0T 12TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 3.5in Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | 0M1C0T |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch Dell G14 tray ME4084 |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers and Storage Arrays:
Dell G14 PowerEdge R-Series (3.5"):
R440 R540 R640 R740 R740XD 14th Generation Servers.
Dell G14 PowerEdge C-Series (3.5"):
C6420 14th Generation Servers.
Dell PowerVault N-Series (3.5"):
NX440
Original: $439.97
-65%$439.97
$153.99







Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | 0M1C0T |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 12TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | 3.5 inch Dell G14 tray ME4084 |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Compatibility
Compatible with these Dell Servers and Storage Arrays:
Dell G14 PowerEdge R-Series (3.5"):
R440 R540 R640 R740 R740XD 14th Generation Servers.
Dell G14 PowerEdge C-Series (3.5"):
C6420 14th Generation Servers.
Dell PowerVault N-Series (3.5"):
NX440

















