Western Digital Ultrastar DC SS530 WUSTR6416ASS204 0P40333 1.6TB 3 DWPD SAS 12Gb/s 3D TLC 2.5in SSD
Western Digital Ultrastar DC SS530 WUSTR6416ASS204 0P40333 1.6TB 3 DWPD SAS 12Gb/s 3D TLC 2.5in SSD
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SS530 |
| Model Number | WUSTR6416ASS204 |
| Part Number | 0P40333 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |


Description
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SS530 |
| Model Number | WUSTR6416ASS204 |
| Part Number | 0P40333 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












