Western Digital Ultrastar DC SN200 HUSMR7616BDP301 0TS1885 1.6TB 3 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s MLC U.2 NVMe 2.5in SSD
Western Digital Ultrastar DC SN200 HUSMR7616BDP301 0TS1885 1.6TB 3 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s MLC U.2 NVMe 2.5in SSD
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SN200 |
| Model Number | HUSMR7616BDP301 |
| Part Number | 0TS1885 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $399.00
-65%$399.00
$139.65

Description
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SN200 |
| Model Number | HUSMR7616BDP301 |
| Part Number | 0TS1885 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











