🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Supermicro 1000W 80 PLUS Titanium PWS-1K04A-1R-SR 1U Rackmount Redundant Switching Refurbished Power Supply
Supermicro 1000W 80 PLUS Titanium PWS-1K04A-1R-SR 1U Rackmount Redundant Switching Refurbished Power Supply
Specifications
| Brand | Supermicro |
| Model | PWS-1K04A-1R |
| Rated Voltage / Current | 200-240VAC / 7 - 5A |
| Rated Frequency | 50-60HZ |
| Form Factor | For 1U Server System |
| Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Inrush Current | Less than 55A |
| Power Factor | 99% Typical |
| Power Management | PMBus 1.2 Compatible FRU Data |
| Redundancy | Hot swappable, N+1 |
| Length | 185mm |
| Width | 73.5mm |
| Depth | 40mm |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 30 Day Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$52.50
Original: $149.99
-65%Supermicro 1000W 80 PLUS Titanium PWS-1K04A-1R-SR 1U Rackmount Redundant Switching Refurbished Power Supply—
$149.99
$52.50
Description
Specifications
| Brand | Supermicro |
| Model | PWS-1K04A-1R |
| Rated Voltage / Current | 200-240VAC / 7 - 5A |
| Rated Frequency | 50-60HZ |
| Form Factor | For 1U Server System |
| Efficiency | 80 PLUS Titanium |
| Inrush Current | Less than 55A |
| Power Factor | 99% Typical |
| Power Management | PMBus 1.2 Compatible FRU Data |
| Redundancy | Hot swappable, N+1 |
| Length | 185mm |
| Width | 73.5mm |
| Depth | 40mm |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 30 Day Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

