🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
NVIDIA A40 PG133C 48GB GDDR6 PCIe Gen 4.0 x16 Refurbished Data Center AI Deep Learning HPC Accelerator GPU
NVIDIA A40 PG133C 48GB GDDR6 PCIe Gen 4.0 x16 Refurbished Data Center AI Deep Learning HPC Accelerator GPU
NVIDIA A40 PCIe 48GB
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | NVIDIA |
| Series | Nvidia A40 |
| Model | PG133C |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere architecture |
| GPU Memory | 48 GB GDDR6 with ECC |
| Memory Bandwidth | 696 GB/s |
| Interconnect Interface | NVIDIA NVLink 112.5 GB/s (bidirectional)3 PCIe Gen4: 64GB/s |
| NVIDIA Ampere architecture based CUDA Cores | 10,752 |
| NVIDIA second-generation RT Cores | 84 |
| NVIDIA third-generation Tensor Cores | 336 |
| Form Factor | 4.4" (H) x 10.5" (L) dual slot |
| Display Ports | 3x DisplayPort 1.4; Supports NVIDIA Mosaic and Quadro Sync4 |
| Max Power Consumption | 300 W |
| Power Connector | 8-pin CPU |
| Thermal Solution | Passive |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL, OpenACC |
| Graphics APIs | DirectX 12.075,Shader Model 5.175, OpenGL 4.686, Vulkan 1.186 |
| MIG support | No |
| Weight | 2.4 lb |
| Dimensions | 10.5 in × 4.4 in × 1.5 in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$2,099.65
Original: $5,999.00
-65%NVIDIA A40 PG133C 48GB GDDR6 PCIe Gen 4.0 x16 Refurbished Data Center AI Deep Learning HPC Accelerator GPU—
$5,999.00
$2,099.65








Description
NVIDIA A40 PCIe 48GB
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | NVIDIA |
| Series | Nvidia A40 |
| Model | PG133C |
| GPU Architecture | NVIDIA Ampere architecture |
| GPU Memory | 48 GB GDDR6 with ECC |
| Memory Bandwidth | 696 GB/s |
| Interconnect Interface | NVIDIA NVLink 112.5 GB/s (bidirectional)3 PCIe Gen4: 64GB/s |
| NVIDIA Ampere architecture based CUDA Cores | 10,752 |
| NVIDIA second-generation RT Cores | 84 |
| NVIDIA third-generation Tensor Cores | 336 |
| Form Factor | 4.4" (H) x 10.5" (L) dual slot |
| Display Ports | 3x DisplayPort 1.4; Supports NVIDIA Mosaic and Quadro Sync4 |
| Max Power Consumption | 300 W |
| Power Connector | 8-pin CPU |
| Thermal Solution | Passive |
| Compute APIs | CUDA, DirectCompute, OpenCL, OpenACC |
| Graphics APIs | DirectX 12.075,Shader Model 5.175, OpenGL 4.686, Vulkan 1.186 |
| MIG support | No |
| Weight | 2.4 lb |
| Dimensions | 10.5 in × 4.4 in × 1.5 in |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
