Micron 5300 Pro MTFDDAK960TDS 960GB 1.2 DWPD SATA 12Gb/s 3D TLC 2.5in Refurbished Read Intensive SSD
Micron 5300 Pro MTFDDAK960TDS 960GB 1.2 DWPD SATA 12Gb/s 3D TLC 2.5in Refurbished Read Intensive SSD
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 5300 Pro |
| Model Number | MTFDDAK960TDS |
| Part Number | MTFDDAK960TDS-1AW1ZABDB |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 12Gb/s |
| Endurance | 1.2 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $279.00
-65%$279.00
$97.65
Description
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 5300 Pro |
| Model Number | MTFDDAK960TDS |
| Part Number | MTFDDAK960TDS-1AW1ZABDB |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 12Gb/s |
| Endurance | 1.2 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |








