🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
HGST Ultrastar C10K1800 HUC101812CS4200 0B27977 1.2TB 10K RPM SAS 12Gb/s 512e 128MB 2.5" ISE Hard Drive
HGST Ultrastar C10K1800 HUC101812CS4200 0B27977 1.2TB 10K RPM SAS 12Gb/s 512e 128MB 2.5" ISE Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar C10K1800 |
| Model Number | HUC101812CS4200 |
| Part Number | 0B27977 |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 1.2TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 10K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view HUC101812CS4200 datasheet |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$17.15
Original: $49.00
-65%HGST Ultrastar C10K1800 HUC101812CS4200 0B27977 1.2TB 10K RPM SAS 12Gb/s 512e 128MB 2.5" ISE Hard Drive—
$49.00
$17.15

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | HGST |
| Series | Ultrastar C10K1800 |
| Model Number | HUC101812CS4200 |
| Part Number | 0B27977 |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 1.2TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 10K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view HUC101812CS4200 datasheet |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |



