Dell G14 DXD9H Tray Carrier Caddy SAS/SATA 2.5in
- Dell DXD9H Tray
- For PowerEdge G14-G16 systems with 2.5" Chassis
- Includes screws
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | DXD9H Tray Carrier Caddy |
| Part Number | X7K8W |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS/SATA |
| Tray | 2.5 inch Dell G14 tray X7K8W |
| Compatible Dell 16G Servers (2.5in chassis) | R260, R360, R660, R660xs, R6615, R6625, R760, R760xa, R760xd2, R760xs, R7615, R7625, R860, R9600 |
| Compatible Dell 15G Servers (2.5in chassis) | R250, R260, R350, R450, R550, R650, R650xs, R6515, R6525, R750, R750xs, R750xa, R7515, R7525 |
| Compatible Dell 14G Servers (2.5in chassis) | R340, R440, R640, R6415, R740, R740XD, R7415, R7425, R840, R940, R940XA, R6515, R6525, R7515, R7525 |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $19.99
-65%$19.99
$7.00








Description
- Dell DXD9H Tray
- For PowerEdge G14-G16 systems with 2.5" Chassis
- Includes screws
Specifications
| Type | Enterprise |
|---|---|
| Brand | Dell |
| Series | Generation 14 |
| Model Number | DXD9H Tray Carrier Caddy |
| Part Number | X7K8W |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS/SATA |
| Tray | 2.5 inch Dell G14 tray X7K8W |
| Compatible Dell 16G Servers (2.5in chassis) | R260, R360, R660, R660xs, R6615, R6625, R760, R760xa, R760xd2, R760xs, R7615, R7625, R860, R9600 |
| Compatible Dell 15G Servers (2.5in chassis) | R250, R260, R350, R450, R550, R650, R650xs, R6515, R6525, R750, R750xs, R750xa, R7515, R7525 |
| Compatible Dell 14G Servers (2.5in chassis) | R340, R440, R640, R6415, R740, R740XD, R7415, R7425, R840, R940, R940XA, R6515, R6525, R7515, R7525 |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |








