Western Digital Ultrastar DC SS530 WUSTR6440ASS204 0B40503 400GB SAS 12Gb/s 2.5" SE Solid State Drive
Western Digital Ultrastar DC SS530 WUSTR6440ASS204 0B40503 400GB SAS 12Gb/s 2.5" SE Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SS530 |
| Model Number | WUSTR6440ASS204 |
| Part Number | 0B40503 |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 400GB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view WUSTR6440ASS204 datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $139.45
-65%$139.45
$48.81

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SS530 |
| Model Number | WUSTR6440ASS204 |
| Part Number | 0B40503 |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 400GB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view WUSTR6440ASS204 datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











