🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Western Digital Ultrastar DC SN840 WUS4BA138DSP3X1 0TS1877 3.84TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Western Digital Ultrastar DC SN840 WUS4BA138DSP3X1 0TS1877 3.84TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SN840 |
| Model Number | WUS4BA138DSP3X1 |
| Part Number | 0TS1877 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.84TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$1,152.00
Western Digital Ultrastar DC SN840 WUS4BA138DSP3X1 0TS1877 3.84TB PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Solid State Drive—
$1,152.00

Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SN840 |
| Model Number | WUS4BA138DSP3X1 |
| Part Number | 0TS1877 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.84TB |
| Interface | PCIe Gen 3.1 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











