🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Western Digital Ultrastar DC SN260 HUSMR7676BHP3Y1 0TS1353 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 3.0 x8 8GB/s MLC NVMe HHHL AIC SSD
Western Digital Ultrastar DC SN260 HUSMR7676BHP3Y1 0TS1353 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 3.0 x8 8GB/s MLC NVMe HHHL AIC SSD
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SN260 |
| Model Number | HUSMR7676BHP3Y1 |
| Part Number | 0TS1353 |
| Form Factor | HH-HL add-in card |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe 3.0 x8 8GB/s NVMe |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$395.15
Original: $1,129.00
-65%Western Digital Ultrastar DC SN260 HUSMR7676BHP3Y1 0TS1353 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 3.0 x8 8GB/s MLC NVMe HHHL AIC SSD—
$1,129.00
$395.15
Description
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Ultrastar DC SN260 |
| Model Number | HUSMR7676BHP3Y1 |
| Part Number | 0TS1353 |
| Form Factor | HH-HL add-in card |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe 3.0 x8 8GB/s NVMe |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |