Western Digital Red WD30EFRX 3TB 5.4K RPM SATA 6Gb/s 3.5" HDD
Specifications
| Type | Network Attached Storage HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Red |
| Model Number | WD30EFRX |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 3TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 5.4K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view WD30EFRX datasheet |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Type | Network Attached Storage HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Red |
| Model Number | WD30EFRX |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 3TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 5.4K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view WD30EFRX datasheet |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











