Western Digital Red Plus WD101EFBX 10TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512e 256MB 3.5in HDD
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Red Plus |
| Model Number | WD101EFBX |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 10TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $249.99
-65%$249.99
$87.50
Description
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | Red Plus |
| Model Number | WD101EFBX |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 10TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











