Western Digital/HP Ultrastar DC SS540 WUSTVA119BSS200 0B42715 1.92TB 1 DWPD SAS 12Gb/s 3D TLC 2.5in Read-Intensive Solid State Drive
Western Digital/HP Ultrastar DC SS540 WUSTVA119BSS200 0B42715 1.92TB 1 DWPD SAS 12Gb/s 3D TLC 2.5in Read-Intensive Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Western Digital/HP |
| Series | Ultrastar DC SS540 |
| Model Number | WUSTVA119BSS200 |
| Part Number | 0B42715 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $468.50
-65%$468.50
$163.97







Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Western Digital/HP |
| Series | Ultrastar DC SS540 |
| Model Number | WUSTVA119BSS200 |
| Part Number | 0B42715 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











