Western Digital Gold WD4002FYYZ 4TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 3.5" Manufacturer Recertified HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Gold |
| Model Number | WD4002FYYZ |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view WD4002FYYZ datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $119.99
-65%$119.99
$42.00
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Gold |
| Model Number | WD4002FYYZ |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view WD4002FYYZ datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












