🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Western Digital G-Technology ArmorLock 0G10484-1 2TB USB 3.2 Gen 2 USB-C 10Gbps Portable NVMe SSD
Western Digital G-Technology ArmorLock 0G10484-1 2TB USB 3.2 Gen 2 USB-C 10Gbps Portable NVMe SSD
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | G-Technology ArmorLock |
| Model Number | 0G10484-1 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | SuperSpeed USB 10Gbps (USB 3.2 Gen 2) |
| Drive | NVMe SSD |
| Data Transfer Rate | Up to 1000MB/s Read and 1000MB/s Write |
| Box Contents | ArmorLock NVMe SSD USB-C Cable USB-C to USB-A Cable Quick Start Guide |
| Weight | 0.20 kgs / 0.44 lbs |
| Length | 5.29in / 143mm |
| Width | 3.21in / 82mm |
| Height | 0.73in / 19mm |
Warranty
|
Condition: No Manufacturer Warranty - 1 Year Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$55.65
Original: $159.00
-65%Western Digital G-Technology ArmorLock 0G10484-1 2TB USB 3.2 Gen 2 USB-C 10Gbps Portable NVMe SSD—
$159.00
$55.65
Description
Specifications
| Brand | Western Digital |
| Series | G-Technology ArmorLock |
| Model Number | 0G10484-1 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | SuperSpeed USB 10Gbps (USB 3.2 Gen 2) |
| Drive | NVMe SSD |
| Data Transfer Rate | Up to 1000MB/s Read and 1000MB/s Write |
| Box Contents | ArmorLock NVMe SSD USB-C Cable USB-C to USB-A Cable Quick Start Guide |
| Weight | 0.20 kgs / 0.44 lbs |
| Length | 5.29in / 143mm |
| Width | 3.21in / 82mm |
| Height | 0.73in / 19mm |
Warranty
|
Condition: No Manufacturer Warranty - 1 Year Seller Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

