Western Digital Blue WD5000LPVX 500GB 5.4K RPM SATA 6Gb/s 2.5" Hard Drive
Specifications
| Type | PC HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Blue |
| Model Number | WD5000LPVX |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 500GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 5.4K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view WD5000LPVX datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $28.99
-65%$28.99
$10.15
Description
Specifications
| Type | PC HDD |
|---|---|
| Brand | Western Digital |
| Series | Blue |
| Model Number | WD5000LPVX |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 500GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 5.4K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view WD5000LPVX datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











