WD Ultrastar DC HC555 WUH722016CL5204 0B47745 16TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 512MB 3.5in Refurbished HDD
WD Ultrastar DC HC555 WUH722016CL5204 0B47745 16TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 512MB 3.5in Refurbished HDD
Specifications
| Brand | WD |
| Series | Ultrastar DC HC555 |
| Model Number | WUH722016CL5204 |
| Part Number | 0B47745 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 16TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
| Condition: Seller Refurbished - 2 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $1,423.99
-65%$1,423.99
$498.40
Description
Specifications
| Brand | WD |
| Series | Ultrastar DC HC555 |
| Model Number | WUH722016CL5204 |
| Part Number | 0B47745 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 16TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 2lb |
| Width | 4in |
| Height | 1in |
| Depth | 5.8in |
Warranty
| Condition: Seller Refurbished - 2 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











