🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Seagate/IBM Nytro XS7680SE70103 7.68TB 1 DWPD SAS 12Gb/s 3d eTLC 2.5in Refurbished Enterprise SSD
Seagate/IBM Nytro XS7680SE70103 7.68TB 1 DWPD SAS 12Gb/s 3d eTLC 2.5in Refurbished Enterprise SSD
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro |
| Model Number | XS7680SE70103 |
| Part Number | P02PX353, P02PX355, 2D5265-039 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$806.40
Original: $2,304.00
-65%Seagate/IBM Nytro XS7680SE70103 7.68TB 1 DWPD SAS 12Gb/s 3d eTLC 2.5in Refurbished Enterprise SSD—
$2,304.00
$806.40







Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro |
| Model Number | XS7680SE70103 |
| Part Number | P02PX353, P02PX355, 2D5265-039 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











