Seagate Nytro XS7680SE70065 7.68TB SAS 12Gb/s 3D eTLC 2.5in Enterprise Solid State Drive - TAA-Compliant
Seagate Nytro XS7680SE70065 7.68TB SAS 12Gb/s 3D eTLC 2.5in Enterprise Solid State Drive - TAA-Compliant
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro |
| Model Number | XS7680SE70065 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $2,304.00
-65%$2,304.00
$806.40









Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro |
| Model Number | XS7680SE70065 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











