Seagate Nytro 5000 XP800HE30002 800GB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s M.2 Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 5000 |
| Model Number | XP800HE30002 |
| Part Number | |
| Form Factor | M.2 22110 |
| Capacity | 800GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.03 lbs |
| Width | 0.9 in |
| Height | 0.1 in |
| Depth | 4.3 in |
| Click to view XP800HE30002 datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $1,349.96
-65%$1,349.96
$472.49
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 5000 |
| Model Number | XP800HE30002 |
| Part Number | |
| Form Factor | M.2 22110 |
| Capacity | 800GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.03 lbs |
| Width | 0.9 in |
| Height | 0.1 in |
| Depth | 4.3 in |
| Click to view XP800HE30002 datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











