Seagate Nytro XF1440 ST800KN0001 800GB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 2.5" Manufacturer Recertified SSD
Seagate Nytro XF1440 ST800KN0001 800GB PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 2.5" Manufacturer Recertified SSD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro XF1440 |
| Model Number | ST800KN0001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" 7mm |
| Capacity | 800GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.2 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.3 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST800KN0001 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $3,539.99
-65%$3,539.99
$1,239.00
Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro XF1440 |
| Model Number | ST800KN0001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" 7mm |
| Capacity | 800GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.2 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.3 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST800KN0001 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











