Seagate Nytro 1200.2 ST3840FM0003 3.84TB 3 DWPD SAS 12Gb/s 2.5" Manufacturer Recertified SSD
Seagate Nytro 1200.2 ST3840FM0003 3.84TB 3 DWPD SAS 12Gb/s 2.5" Manufacturer Recertified SSD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 1200.2 |
| Model Number | ST3840FM0003 |
| Part Number | 1NJ2G2-881 |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 3.84TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST3840FM0003 datasheet |
Warranty
|
Condition - Manufacturer Recertified : 3 Year Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |








Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation SSD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 1200.2 |
| Model Number | ST3840FM0003 |
| Part Number | 1NJ2G2-881 |
| Form Factor | 2.5" 15mm |
| Capacity | 3.84TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.4 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST3840FM0003 datasheet |
Warranty
|
Condition - Manufacturer Recertified : 3 Year Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











