Seagate Nytro 3532 XS1600LE70084 1.6 TB 3 DWPD SAS 12Gb/s 3D eTLC 2.5in Recertified SSD
Specifications
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 3532 |
| Model Number | XS1600LE70084 |
| Part Number | 2XA217-881 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6 TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Manufacturer Recertified - 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $319.99
-65%$319.99
$112.00







Description
Specifications
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 3532 |
| Model Number | XS1600LE70084 |
| Part Number | 2XA217-881 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6 TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Manufacturer Recertified - 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











