Seagate Nytro 3131 XS3840TE70004 3.84TB 0.8 DWPD SAS Dual 12Gb/s 3D eTLC 2.5in Recertified SSD
Seagate Nytro 3131 XS3840TE70004 3.84TB 0.8 DWPD SAS Dual 12Gb/s 3D eTLC 2.5in Recertified SSD
Specifications
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 3131 |
| Model Number | XS3840TE70004 |
| Part Number | 2LZ205-891 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.84TB |
| Interface | SAS Dual 12Gb/s |
| Endurance | 0.8 DWPD |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Manufacturer Recertified - 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $619.00
-65%$619.00
$216.65



Description
Specifications
| Brand | Seagate |
| Series | Nytro 3131 |
| Model Number | XS3840TE70004 |
| Part Number | 2LZ205-891 |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 3.84TB |
| Interface | SAS Dual 12Gb/s |
| Endurance | 0.8 DWPD |
| Tray | 2.5 inch Dell G13 tray G176J |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Manufacturer Recertified - 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











