Seagate/Lenovo Exos 7E2000 ST1000NX0453 1TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512n 2.5in Recertified Hard Drive
Seagate/Lenovo Exos 7E2000 ST1000NX0453 1TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512n 2.5in Recertified Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate/Lenovo |
| Series | Exos 7E2000 |
| Model Number | ST1000NX0453 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $789.99
-65%$789.99
$276.50

Description
Specifications
| Type | Enterprise Hard Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate/Lenovo |
| Series | Exos 7E2000 |
| Model Number | ST1000NX0453 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











