Seagate IronWolf ST16000VN001 16TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 256MB 3.5" NAS HDD
Specifications
| Type | Network Attached Storage HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | IronWolf |
| Model Number | ST16000VN001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 16TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST16000VN001 datasheet |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $400.00
-65%$400.00
$140.00
Description
Specifications
| Type | Network Attached Storage HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | IronWolf |
| Model Number | ST16000VN001 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 16TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST16000VN001 datasheet |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











