Seagate 18TB Exos X18 ST18000NM000J 7200 RPM SATA 6Gb/s 512e/4Kn 256MB 3.5" Enterprise Hard Drive
Seagate 18TB Exos X18 ST18000NM000J 7200 RPM SATA 6Gb/s 512e/4Kn 256MB 3.5" Enterprise Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos X18 |
| Model Number | ST18000NM000J |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 18TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST18000NM000J datasheet |
Warranty
|
Condition - New : 5 Year Manufacturer Warranty (Ends June 28, 2028)
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |



Description
Specifications
| Type | Enterprise HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos X18 |
| Model Number | ST18000NM000J |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 18TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST18000NM000J datasheet |
Warranty
|
Condition - New : 5 Year Manufacturer Warranty (Ends June 28, 2028)
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











