Seagate Exos X14 ST14000NM0048 14TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e/4Kn 256MB 3.5" FastFormat HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos X14 |
| Model Number | ST14000NM0048 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 14TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST14000NM0048 datasheet |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 2 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |








Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos X14 |
| Model Number | ST14000NM0048 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 14TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST14000NM0048 datasheet |
Warranty
|
Condition - Seller Refurbished : 2 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











