🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Seagate Exos 7E8 ST8000NM0135 8TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5" SED-FIPS Manufacturer Recertified HDD
Seagate Exos 7E8 ST8000NM0135 8TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5" SED-FIPS Manufacturer Recertified HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E8 |
| Model Number | ST8000NM0135 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST8000NM0135 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$108.50
Original: $309.99
-65%Seagate Exos 7E8 ST8000NM0135 8TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512e 256MB 3.5" SED-FIPS Manufacturer Recertified HDD—
$309.99
$108.50

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E8 |
| Model Number | ST8000NM0135 |
| Part Number | |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 8TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST8000NM0135 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 2 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












