🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
Seagate Exos 7E8 ST4000NM0025 4TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512n 128MB 3.5" Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E8 |
| Model Number | ST4000NM0025 |
| Part Number | 1V4207-041 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST4000NM0025 datasheet |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$78.75
Original: $225.00
-65%Seagate Exos 7E8 ST4000NM0025 4TB 7.2K RPM SAS 12Gb/s 512n 128MB 3.5" Hard Drive—
$225.00
$78.75




Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E8 |
| Model Number | ST4000NM0025 |
| Part Number | 1V4207-041 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 4TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST4000NM0025 datasheet |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











