Seagate Exos 7E8 ST1000NM0055 1TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512n 128MB 3.5" Manufacturer Recertified HDD
Seagate Exos 7E8 ST1000NM0055 1TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512n 128MB 3.5" Manufacturer Recertified HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E8 |
| Model Number | ST1000NM0055 |
| Part Number | 1V410C-881 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST1000NM0055 datasheet |
Warranty
|
Condition - Manufacturer Recertified : 3 Year Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $72.00
-65%$72.00
$25.20






Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E8 |
| Model Number | ST1000NM0055 |
| Part Number | 1V410C-881 |
| Form Factor | 3.5" |
| Capacity | 1TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 1.7 lbs |
| Width | 4 in |
| Height | 1 in |
| Depth | 5.8 in |
| Click to view ST1000NM0055 datasheet |
Warranty
|
Condition - Manufacturer Recertified : 3 Year Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











