Seagate Exos 7E2000 ST2000NX0403 2TB 7.2K RPM SATA 6Gb/s 512n 128MB 2.5" Hard Drive
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E2000 |
| Model Number | ST2000NX0403 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST2000NX0403 datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $576.00
-65%$576.00
$201.60

Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 7E2000 |
| Model Number | ST2000NX0403 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 2TB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Spindle Speed | 7.2K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST2000NX0403 datasheet |
Warranty
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |












