Seagate Exos 15E900 ST900MP0016 900GB 15K RPM SAS 12Gb/s 512n 256MB 2.5" SED Manufacturer Recertified HDD
Seagate Exos 15E900 ST900MP0016 900GB 15K RPM SAS 12Gb/s 512n 256MB 2.5" SED Manufacturer Recertified HDD
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 15E900 |
| Model Number | ST900MP0016 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 900GB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 15K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST900MP0016 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |





Description
Specifications
| Type | Enterprise - Server / Workstation HDD |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | Exos 15E900 |
| Model Number | ST900MP0016 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5 |
| Capacity | 900GB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Spindle Speed | 15K RPM |
| Tray | Tray not included |
| Weight | 0.5 lbs |
| Width | 2.8 in |
| Height | 0.6 in |
| Depth | 3.9 in |
| Click to view ST900MP0016 datasheet |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











