Seagate/IBM 1200.2 ST1600FM0003 1.6TB 10 DWPD SAS 12Gb/s eMLC 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | 1200.2 |
| Model Number | ST1600FM0003 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | 10 DWPD |
| IBM Part Number | 00RY120, 00RX913, 01LT076 |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $479.99
-65%$479.99
$168.00

Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Seagate |
| Series | 1200.2 |
| Model Number | ST1600FM0003 |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.6TB |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Drive Endurance | 10 DWPD |
| IBM Part Number | 00RY120, 00RX913, 01LT076 |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - New : 5 Years Manufacturer Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











