Samsung PM863a MZ7LM960HMJP 960GB 1.3 DWPD SATA 6Gb/s Mixed Use V-NAND 2.5in Recertified Solid State Drive
Samsung PM863a MZ7LM960HMJP 960GB 1.3 DWPD SATA 6Gb/s Mixed Use V-NAND 2.5in Recertified Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Series | PM863a |
| Model Number | MZ7LM960HMJP |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Endurance | 1.3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Series | PM863a |
| Model Number | MZ7LM960HMJP |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 960GB |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Drive Endurance | 1.3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 1 Year Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











