Samsung PM1725b MZWLL6T4HMLA 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Recertified Solid State Drive
Samsung PM1725b MZWLL6T4HMLA 6.4TB 3 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Recertified Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Series | PM1725b |
| Model Number | MZWLL6T4HMLA |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 3 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |

Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Series | PM1725b |
| Model Number | MZWLL6T4HMLA |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 6.4TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Drive Endurance | 3 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Manufacturer Recertified : 3 Years Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











