Samsung/Lenovo PM1655 MZILG960HCHQ 800GB SAS-4 24Gb/s Mixed Use 3D TLC 2.5in Solid State Drive
Samsung/Lenovo PM1655 MZILG960HCHQ 800GB SAS-4 24Gb/s Mixed Use 3D TLC 2.5in Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Samsung/Lenovo |
| Series | PM1655 |
| Model Number | MZILG960HCHQ |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 800GB |
| Interface | SAS 24Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Lenovo Tray |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $288.00
-65%$288.00
$100.80
















Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Samsung/Lenovo |
| Series | PM1655 |
| Model Number | MZILG960HCHQ |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 800GB |
| Interface | SAS 24Gb/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | 2.5 inch Lenovo Tray |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











