Micron 9200 Pro MTFDHAL1T9TCT 1.92TB PCIe Gen 3.0 x4 NVMe U.2 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Micron |
| Series | 9200 Pro |
| Model Number | MTFDHAL1T9TCT |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $710.00
-65%$710.00
$248.50
Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Micron |
| Series | 9200 Pro |
| Model Number | MTFDHAL1T9TCT |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











