🎉 Up to 70% Off Selected ItemsShop Sale
HomeStore
Micron 7450 Pro MTFDKCC7T6TFR 1BC1ZABYY 7.68TB PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Micron 7450 Pro MTFDKCC7T6TFR 1BC1ZABYY 7.68TB PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Micron |
| Series | 7450 Pro |
| Model Number | MTFDKCC7T6TFR |
| Part Number | 1BC1ZABYY |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
$806.40
Original: $2,304.00
-65%Micron 7450 Pro MTFDKCC7T6TFR 1BC1ZABYY 7.68TB PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD—
$2,304.00
$806.40




Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Micron |
| Series | 7450 Pro |
| Model Number | MTFDKCC7T6TFR |
| Part Number | 1BC1ZABYY |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Spindle Speed | SSD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
Condition - Seller Refurbished : 90 Days Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











