Micron 7450 PRO MTFDKBA960TFR 960GB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC M.2 Solid State Drive
Micron 7450 PRO MTFDKBA960TFR 960GB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC M.2 Solid State Drive
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Micron |
| Series | 7450 PRO |
| Model Number | MTFDKBA960TFR |
| Part Number | 1BC1ZABYY |
| Form Factor | M.2 |
| Capacity | 960GB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.3lb |
| Width | 22mm |
| Height | |
| Depth |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $288.00
-65%$288.00
$100.80

Description
Specifications
| Type | Enterprise Solid State Drive |
|---|---|
| Brand | Micron |
| Series | 7450 PRO |
| Model Number | MTFDKBA960TFR |
| Part Number | 1BC1ZABYY |
| Form Factor | M.2 |
| Capacity | 960GB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Drive Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.3lb |
| Width | 22mm |
| Height | |
| Depth |
Warranty
|
Condition - New : 3 Years Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











