Micron 7400 PRO MTFDKCB7T6TDZ 7.98TB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Micron 7400 PRO MTFDKCB7T6TDZ 7.98TB 1 DWPD PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s 3D TLC U.3 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 7400 PRO |
| Model Number | MTFDKCB7T6TDZ |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.98TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: Seller Refurbished - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $1,324.46
-65%$1,324.46
$463.56
Description
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 7400 PRO |
| Model Number | MTFDKCB7T6TDZ |
| Part Number | |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.98TB |
| Interface | PCIe Gen 4.0 x4 8GB/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: Seller Refurbished - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











