Micron 7300 PRO MTFDHBE7T6TDF 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Micron 7300 PRO MTFDHBE7T6TDF 7.68TB 1 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 3D TLC U.2 NVMe 2.5in Refurbished SSD
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 7300 PRO |
| Model Number | MTFDHBE7T6TDF |
| Part Number | 1AW1ZABYY |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $789.99
-65%$789.99
$276.50







Description
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 7300 PRO |
| Model Number | MTFDHBE7T6TDF |
| Part Number | 1AW1ZABYY |
| Form Factor | 2.5" |
| Capacity | 7.68TB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
|
Condition: Seller Refurbished - 3 Year Seller Limited Period Warranty
|
|
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











