Micron 7300 PRO MTFDHBA480TDF 480GB 1 DWPD PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s 3D TLC NVMe M.2 2280 SSD
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 7300 PRO |
| Model Number | MTFDHBA480TDF |
| Part Number | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 480GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |
Original: $399.99
-65%$399.99
$140.00
Description
Specifications
| Brand | Micron |
| Series | 7300 PRO |
| Model Number | MTFDHBA480TDF |
| Part Number | |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Capacity | 480GB |
| Interface | PCIe Gen 3.0 x4 4GB/s |
| Endurance | 1 DWPD |
| Tray | Bare Drive |
| Weight | 0.5lb |
| Width | 2.7in |
| Height | 0.4in |
| Depth | 4in |
Warranty
| Condition: New - 3 Year Seller Limited Period Warranty | |
| Satisfaction Guarantee: Return for refund within 30 days of package reception date. | |
| This item is covered by serverpartdeals.com Return Policy | |
| To initiate a return please fill out the Return Form | |
| For frequently asked questions about warranties and returns please visit our FAQs |











